Od czego rozpocząć budowę domu drewnianego?

Budowa drewnianego domu to niemałe i kosztowne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Przede wszystkim zdobądź wiedzę, która pomoże Ci określić harmonogram budowy i jej koszty. Zwróć również uwagę na koszty użytkowania i ubezpieczenia. Poniżej przygotowaliśmy kilka podstawowych pytań dotyczących budowy domu z drewna. Jeśli odpowiesz sobie na nie razem z nami, będzie Ci łatwiej zaplanować tę inwestycję i cieszyć się pięknym domem przez długie lata. 

Jaki metraż domu drewnianego wybrać?

Metraż domu zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od powierzchni i możliwości działki, na której chcemy go zbudować. Po drugie, od naszych możliwości finansowych i po trzecie – od naszych potrzeb i chęci. Inaczej podejdziesz do budowy domu, w którym chcesz zamieszkać z rodziną na stałe. Inaczej do domu, który będzie służyć wyłącznie celom wypoczynkowym i rekreacyjnym. W tym drugim przypadku mniejsza powierzchnia nie będzie stanowiła poważnego problemu.

Jak najłatwiej ustalić, jaka powierzchnia domu będzie dla Ciebie optymalna? Warto na początek ustalić powierzchnię użytkową domu. Zastanów się, jakich pomieszczeń potrzebujesz. Weź pod uwagę te niezbędne i te, które po prostu chcesz mieć w swoim nowym domu. Czyli na przykład zastanów się nad gabinetem czy siłownią. Do każdego z pomieszczeń przypisz funkcjonalną powierzchnię i zsumuj. 

Według architektonicznych norm dla 2-3–osobowej rodziny wystarczy dom o powierzchni około 80 m2. Dla 4 osób to już około 100-120 m2. Projekty domów powyżej 130 m2 zazwyczaj zakładają przynajmniej 4 sypialnie. Tak naprawdę jednak to Ty decydujesz.

Dom szkieletowy w lesie

Dom szkieletowy w lesie

Dom z bali czy dom szkieletowy? Jaki rodzaj domu drewnianego wybrać? 

Decyzja o budowie domu drewnianego została już podjęta. Teraz zastanów się, jaki rodzaj domu będzie najlepiej dopasowany do Twoich możliwości. Jaka konstrukcja domu drewnianego będzie najlepiej wyglądała na Twojej działce i w Twojej okolicy? 

Tradycyjny dom z bali wykonany z litego drewna potrzebuje fundamentów. Najczęściej ma charakter rustykalny – bale same w sobie stanowią o charakterze elewacji. Nie w każdej okolicy będzie wyglądał naturalnie. Dom z bali powinien być starannie zaprojektowany i precyzyjnie wykonany. Wtedy zachowuje swoje właściwości termiczne. Można go szybko ogrzać i dłużej utrzymuje ciepło. Przy budowie domu z bali musisz wziąć też pod uwagę proces osiadania drewna. Bale zmniejszą swoją objętość w ciągu pierwszych 4–5 lat od postawienia budynku. Dobry projekt powinien to uwzględnić. Dom z bali można bardzo szybko zbudować – nawet w około 6 tygodni. Koszty jego budowy będą jednak wyższe niż w przypadku domów szkieletowych.

Dom szkieletowy ma lekką, drewnianą konstrukcję. Zazwyczaj wykonany jest z gotowych elementów. Podobnie jak dom z bali wymaga wykonania fundamentów. Jego wygląd zależy oczywiście od projektu, ale masz tutaj dużo możliwości wyboru. Domy szkieletowe częściej mają nowoczesny, designerski charakter. Bardzo dobrze pasuje do nich styl skandynawski. Dom szkieletowy możesz postawić w każdej okolicy. Czy będzie się wyróżniał charakterem, czy nie? To zależy od Twoich chęci. Domy szkieletowe również mają bardzo dobre właściwości termiczne, ale po wyłączeniu ogrzewania relatywnie szybciej wytracają ciepło. Dom szkieletowy można zbudować w około 3 miesiące. Jest go łatwo rozbudować, jeśli będziesz tego potrzebować. Więcej o domach szkieletowych przeczytasz tutaj

Ile kosztuje budowa domu z drewna?

Ostateczny koszt budowy domu drewnianego można do pewnego stopnia precyzyjnie oszacować. Szczególnie jeśli korzystasz z gotowego projektu i gotowych elementów. Weź jednak pod uwagę, że podczas budowy mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje. Na przykład błędy w sztuce, awarie, problemy z dostępnością materiałów czy pracowników. To może wpłynąć na Twój budżet.

Eksperci szacują, że cena domu z drewna pod klucz za m2 w 2023 roku w Polsce waha się między 3500–5000 zł. Jednak określając budżet na swój dom, zasięgnij porady specjalisty. Sporo czynników wpłynie na ostateczne koszty, a wiele z nich będzie zależało od Twojej decyzji. Weź również pod uwagę to, że możesz przekroczyć założoną wycenę. Dlaczego? Według raportów aż 8 na 10 osób w 2022 roku przekroczyło zakładane koszty budowy domu. Najczęściej deklarowano, że budżet został przekroczony o ponad 25%. To wynika z nieświadomości pewnych kosztów, z nieprzewidzianych sytuacji, zmian decyzji, zmian w dostępności wybranych rozwiązań i elementów. To zdarza się podczas każdej budowy. Jeśli chcesz więc spać spokojnie, planując budowę domu, przygotuj się na koszty, które przekroczą wstępny plan. 

Dom szkieletowy letniskowy

Dom szkieletowy letniskowy

Koszty budowy drewnianego domu zależą od wielu czynników. Kluczowe z nich to:

  • Lokalizacja. Ceny mogą różnić się w zależności od regionu, w którym planujesz budowę. Weź to pod uwagę, ustalając dostępność usług budowlanych, ceny materiałów budowlanych i koszty robocizny.
  • Infrastruktura i uzbrojenie terenu. Koszty związane z podłączeniem do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy dostępem do dróg i innej infrastruktury.
  • Technologia budowy. To, jaką wybierzesz technologię – dom z bali, czy dom szkieletowy – na pewno wpłynie na tempo działań. Tutaj jeszcze dodatkowym czynnikiem jest właściwe przygotowanie elementów i sprawna ekipa budowlana. 
  • Materiały budowlane. Różne rodzaje drewna i sposób ich przygotowania oraz konserwacji ma wpływ na ostateczną cenę Twojego domu. To jedna z pierwszych decyzji, jakie trzeba podjąć. 
  • Koszty robocizny. Koszty te na pewno różnią się zależnie od regionu i poziomu doświadczenia fachowców. 
  • Projekt: wielkość i układ domu. Projekt skomplikowanej konstrukcji o dużej powierzchni na pewno zwiększy koszty. Może również przedłużyć budowę.
  • Standard wykończenia. Tutaj z całą pewnością warto sobie założyć oddzielny budżet. Koszty wykończenia mogą być w zasadzie dowolne. Od skromniejszych po bardzo wygórowane. Tutaj decyzja należy do Ciebie. 
  • Ceny rynkowe. Ogólne zmiany cen na rynku budowlanym i gospodarczym wpływają na koszty budowy.

Ile trwa budowa drewnianego domu?

Ogromną przewagą domu z drewna nad domem murowanym jest tempo budowy. Dom z drewna można budować nawet zimą, pod warunkiem że masz gotowe fundamenty. Dom drewniany, składany na placu budowy, stawia się w około 3 miesiące. Dom z bali można postawić nawet szybciej, ale to bardzo zależy od możliwości ekipy, którą dysponujesz, oraz od wielkości projektu. W przypadku budowy domu z drewna w mniejszym stopniu ograniczają Cię warunki atmosferyczne. Niemniej musisz pamiętać o konieczności właściwego przechowywania drewna przeznaczonego na budowę i innych materiałów. 

Jeśli dopilnujesz właściwej logistyki budowy, czyli kolejności działań, dostaw materiałów i pracy ekipy, Twój dom powstanie szybko i sprawnie. Zgrana ekipa specjalistów to główny czynnik tempa stawiania domu. Dlatego warto postawić na sprawdzonych i doświadczonych fachowców. Możesz postawić dom drewniany w ekspresowym tempie, jeśli zdecydujesz się na prefabrykaty. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ograniczeń takiego rozwiązania. 

Wnętrze domu szkieletowego

Wnętrze domu szkieletowego

Jakie są wady i zalety domów z drewna?

Wad zabudowy drewnianej nie ma wiele. To technologia zabudowy znana i praktykowana od tysiącleci. Do najważniejszych wad drewnianego budownictwa należy to, że wymaga ono wiedzy i fachowości. Błędy w budowie mogą znacznie zmniejszyć komfort użytkowania, a w najgorszym przypadku – wymagać szybkiego usunięcia. Wadą budownictwa drewnianego jest też jego łatwopalność. Oczywiście istnieją metody zabezpieczenia domu przed pożarem. Warto jednak wziąć ten czynnik pod uwagę.

Wadą budownictwa drewnianego, która zależnie od okoliczności może zostać uznana za zaletę, jest szybkość budowy. Z całą pewnością jest to duży jednorazowy wysiłek finansowy, który trudniej jest rozłożyć w czasie, jak w przypadku budowy domu murowanego. Dlatego nie każdy, kto przymierza się do budowy domu, będzie gotowy na takie rozwiązanie. 

Dom zbudowany z drewna ma oczywiście wiele zalet. To nie tylko kwestia zdrowego, pięknego materiału. To również innego rodzaju przewagi nad domem murowanym. Oto najważniejsze z nich:

  • Znacznie krótszy czas budowy. Dom składany na placu budowy stawia się w około 3 miesiące. Dom prefabrykowany czy zrobiony z prefabrykatów można postawić jeszcze szybciej. 
  • Budowa jest możliwa w każdych warunkach atmosferycznych – nawet w zimie. Jedynie fundamenty domu z drewna powinny być wykonane w dodatniej temperaturze. Należy też wziąć pod uwagę przechowywanie elementów konstrukcji. 
  • Dom z drewna można postawić w zasadzie wszędzie. Nierówności terenu nie stanowią przeszkody.
  • Budynek z drewna jest lżejszy od murowanego, więc nie wymaga rozbudowanych fundamentów.
  • Ściany drewnianego budynku są cieńsze niż domu murowanego, co zwiększa przestrzeń użytkową.
  • Dom szkieletowy łatwo jest przebudować, rozbudować czy zmodernizować. 
  • Domy drewniane najczęściej są znacznie tańsze od murowanych.
  • Ekologia. Mniejsza ingerencja w środowisko, mniej szkodliwych odpadów przy budowie, mała ingerencja w ukształtowanie terenu.
  • Zdrowie . Dom z drewna utrzymuje i reguluje zdrowy poziom wilgotności. Tworzy zdrowy i przyjazny dla człowieka mikroklimat. 

Budownictwo drewniane wraca do łask w nowoczesnej i bezpiecznej odsłonie. Budowa domu drewnianego to poważne przedsięwzięcie i spora inwestycja, ale z całą pewnością warto zdecydować się na taką technologię. Pomożemy Ci!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o domach z drewna i szczegółach ich budowy, skontaktuj się z nami telefonicznie: 606 804 919 lub mailowo: kkrasuski@woodworkers.pl W dziedzinie domów z drewna jesteśmy ekspertami.