Wybierasz projekt domu szkieletowego? Dobrze się zastanów, bo to decyzja na lata. Jego wielkość, a co za tym idzie, ilość materiałów budowlanych, systemów grzewczych wpłynie  nie tylko na koszt budowy, ale i późniejsze rachunki za media. Liczba pomieszczeń przekłada się na komfort mieszkańców. Jednak z drugiej strony – czy zawsze będziesz mieszkać w domu z dużą rodziną? Czy schody, progi, wąskie łazienki będą Ci służyć równie dobrze teraz i za 20 – 40 lat?
Pytań jest wiele. Podpowiadamy, nad którymi odpowiedziami koniecznie powinieneś się zastanowić, planując
budowę domu szkieletowego. Przeczytaj więcej o budowie domów szkieletowych

Co zawiera projekt domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej?

Projekt domu konstrukcji szkieletowej typu kanadyjskiego musi obejmować:

  • rozmieszczenie pomieszczeń,
  • wymiary domu i pomieszczeń, 
  • lokalizację okien i drzwi,

Na projekcie powinien być widoczny układ i wymiary poszczególnych elementów szkieletu drewnianego, takie jak belki, słupy i krokwie. Nieodzowna jest również specyfikacja materiałów budowlanych, w tym rodzaj drewna, izolacji termicznej i akustycznej, oraz wykończeń zewnętrznych i wewnętrznych.

Ponadto projekt musi zawierać instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i grzewcze. Z uwzględnieniem ich lokalizacji i sposobu prowadzenia. Istotnym elementem są również obliczenia statyczne i wytrzymałościowe, które potwierdzają stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Projekt powinien być zgodny z przepisami budowlanymi i uwzględniać normy dotyczące efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska.

Przede wszystkim jednak powinien odpowiadać Twoim potrzebom.

Projekt domu szkieletowego — poznaj zalety technologii szkieletowej

Na ten temat pisaliśmy już w artykule „Domy drewniane całoroczne – dlaczego warto postawić dom szkieletowy„. Tutaj przypominamy najważniejsze korzyści:

Szybkość realizacji — Twój dom szkieletowy w stanie pod klucz może powstać nawet w kilka miesięcy. Niezależnie od pory roku. Konstrukcja szkieletowa jest lekka, szybka w budowie i nie wymaga ciężkich fundamentów. Niemal wszystkie prace ekipa może wykonać niezależnie od warunków atmosferycznych, nawet zimą. 

Łatwość adaptacji projektu — dom kanadyjski szkieletowy możesz łatwo rozbudować albo zmienić układ wewnątrz, jeśli sobie tego życzysz. Nie wymaga to takiego nakładu środków i sił jak w przypadku domu murowanego. 

Oszczędność energii — dom o tej konstrukcji jest łatwo ogrzać. Szybciej reaguje on na zmiany temperatury, bo jest lżejszy. Jego konstrukcja jednocześnie jest bardziej szczelna, co pozwala na umieszczanie w niej dużych okien bez strat cieplnych. Domy szkieletowe łatwo wyposażyć w nowoczesne technologie grzewcze, które są oszczędne i wydajne. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu kanadyjskiego?

Wybierając projekt domu, musisz uwzględnić kilka ważnych czynników:

  • Liczba mieszkańców: zastanów się nad tym, jaka powierzchnia domu i jaki układ pomieszczeń spełni wymagania Twojej rodziny i pozwoli Wam wygodnie i szczęśliwie mieszkać. 
  • Indywidualne potrzeby rodziny: uwzględnij upodobania Twoich bliskich i sposób spędzania czasu. Zastanów się nad tym, czy potrzebujecie garderoby, spiżarni, pomieszczenia warsztatowego. Jak duży garaż Wam się przyda? Jaki taras? Mały i zadaszony? Duży i otwarty? Odpowiedz sobie na te pytania, by stworzyć projekt przestrzeni, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom. 
  • Funkcjonalności: zobacz, jak na planie wyglądają ciągi komunikacyjne, wielkość okien i układ pomieszczeń. Warto zwizualizować sobie wcześniej, czy przestrzeń będzie ustawna, czy będzie wygodnie się po niej poruszać. Pamiętaj również o rodzaju ogrzewania. To decyzja, którą warto podjąć na samym początku. 
  • Dopasowanie do działki: pomyśl, które miejsce na dom będzie optymalne. Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy wybór jest niewielki. Uwzględnij drzewa na działce, które chcesz zachować, wygodę dojazdu do garażu, widok z okien i tarasu. 
  • Usytuowanie domu względem słońca: pamiętaj o różnym nasileniu nasłonecznienia. Pokoje od strony południowej i południowo-zachodniej, jeśli nie będą przesłonięte drzewami, będą szybciej się nagrzewać. Z kolei te od północnej strony będą bardziej cieniste. 
  • Koszt: miej z tyłu głowy wysokość Twojego budżetu. Nie przekraczaj swoich założeń. Przy budowie i wykończeniu domu zdarzają się czasem sytuacje, które będą wymagały od Ciebie większego wkładu finansowego. Weź to pod uwagę. 

Zanim zdecydujesz się na projekt, sprawdź również, czy spełnia on założenia Miejskiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Co to znaczy? To znaczy, że każde miasto i gmina posiada dokument, który określa, co można wybudować na danej działce, ale też jak powinno się kształtować w kolejnych latach jej otoczenie. Weź te założenia pod uwagę, decydując się na projekt. 

Z czego wynika koszt budowy domu szkieletowego

Na ostateczny koszt budowy domu szkieletowego składa się kilka czynników (więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: „Cena domu szkieletowego„). Są one bardzo istotne przy wyborze projektu. Pozwolą Ci one dokonać precyzyjnego kosztorysu:

  • Kształt dachu
  • Rodzaj instalacji
  • Powierzchnia użytkowa całego domu i pomieszczeń: pamiętaj, że małe pomieszczenia mogą być niefunkcjonalne, a duże trudniejsze w ogrzaniu. 
  • Piwnica: czy potrzebujesz mieć piwnicę, czy raczej nie
  • Garaż wolnostojący czy w bryle budynku

Więcej na ten temat wyceny domu szkieletowego dowiesz się z naszego artykułu „Cena domu szkieletowego”.  

Wiesz już, jaki projekt domu wybrać?

Masz już gotowy projekt domu? Pora wybrać wykonawcę. Przeczytaj, jak  to mądrze zrobić. Lub skontaktuj się po prostu z nami. Kontakt telefoniczny: 606 804 919 lub mailowy: kkrasuski@woodworkers.pl. Wycenimy Twój projekt i rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.