Domy szkieletowe – od projektu po wykonanie pod klucz
Własny dom to odległe marzenie? Niekoniecznie.
Budowa domu to szczególny moment w życiu. Wiemy, że wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami i niemałymi kosztami. I trwa zawsze dużo dłużej, niż zakładaliśmy. A gdyby tak było inaczej? To możliwe!
Gdy zdecydujesz się na dom szkieletowy, będzie gotowy do zamieszkania znacznie szybciej niż ten murowany. Nawet w kilka miesięcy. Domy szkieletowe mają lekką konstrukcję, ale są trwałe. To inwestycja dla kilku pokoleń.
Domy, które budujemy, są piękne, solidne, ekologiczne i energooszczędne. Gotowe do zamieszkania na długie lata. I nie są tak kosztowne, jak murowane. Są również tańsze w utrzymaniu.
Dom szkieletowy, czyli jaki?
Domy szkieletowe to domy zbudowane na lekkiej, szkieletowej drewnianej konstrukcji. Dzięki temu nie wymagają ciężkich i głębokich fundamentów. Tak zwane „prace mokre” ograniczają się do wylewania fundamentu, co powoduje, że dom szkieletowy może powstawać niezależnie od warunków atmosferycznych. Budowy nie zatrzymujemy na zimę.
Konstrukcja domu szkieletowego powstaje z najwyższej jakości drewna. To zapewnia jej trwałość i bezpieczeństwo. Drewniane belki i słupy tworzą szkielet, na którym osadzone są ściany zewnętrzne i wewnętrzne oraz dach. W przypadku domów szkieletowych, ściany nie pełnią funkcji nośnej. Są jedynie podziałem wewnętrznym i stanowią izolację, co umożliwia większą elastyczność w projektowaniu i modyfikowaniu wnętrza. To powoduje również, że łatwo je rozbudować i przekształcić w miarę potrzeb. Drewniane domy szkieletowe cieszą się rosnącą popularnością ze względu na szybkość budowy, ekologiczność materiału oraz naturalną urodę drewna.
Wyróżniamy 3 rodzaje domów szkieletowych: niemieckie, szwedzkie i kanadyjskie. Niemieckie przy tym dzielą się na konstrukcje lżejsze i cięższe. To najcięższe domy szkieletowe, najczęściej prefabrykowane. Szwedzkie również bywają prefabrykowane. Ich konstrukcja pozwala na mniejsze zmiany. Kanadyjskie natomiast powstają bezpośrednio na placu budowy, dzięki czemu odznaczają się największymi możliwościami modyfikacji.
My w Woodworkers specjalizujemy się właśnie w domach szkieletowych kanadyjskich. Dlaczego? Bo cenimy sobie ich trwałość przy jednoczesnej elastyczności. Bo lubimy mieć wpływ na ich ostateczny wygląd. Cieszymy się, gdy możemy dostosować dom idealnie do potrzeb naszych Klientów. Domy kanadyjskie pozwalają nam na dużą dozę kreatywności przy jednoczesnej konstrukcyjnej precyzji, z której jesteśmy dumni.
Wady i zalety domów szkieletowych
Domy szkieletowe kanadyjskie to coraz popularniejsza forma budownictwa sezonowego i całorocznego. „Kanadyjczyki” oferują zaawansowaną technologię i innowacyjną konstrukcję, która zapewnia nie tylko trwałość domu, ale i jego efektywność energetyczną.
Wśród głównych zalet domów szkieletowych kanadyjskich wymienia się: szybkość budowy i elastyczność projektowania. A także doskonałą izolację termiczną i akustyczną oraz minimalny wpływ na środowisko. Te cechy sprawiają, że domy szkieletowe kanadyjskie są coraz częściej budowane także w Polsce.
Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy?
- może stać w zasadzie wszędzie. Nierówności w terenie to wyzwanie, nie problem;
- można go budować niezależnie od sezonu. Większości prac nie stopują niskie temperatury;
- budowa nie ingeruje w teren działki tak bardzo, jak dom murowany. Nie zanieczyszczamy gleby. Nie niszczymy zieleni. Nie przekształcimy Twojego terenu w składowisko materiałów.
- jest energooszczędny. Możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą;
- ma potencjał. Łatwo go rozbudujesz, kiedy zacznie Ci brakować przestrzeni.
- jest ekonomiczny – domy szkieletowe są tańsze w budowie od murowanych;
- jest zdrowy.
W drewnianym domu panuje przyjemny mikroklimat i odpowiednia wilgotność. Jest przyjazny dla alergików. Warto więc zaufać nowoczesnym technologiom. Nie bez powodu „kanadyjczyki” są bardzo popularne w Skandynawii, Niemczech czy Austrii. Świetnie sprawdzają się też u nas.
Wady?
Słabszym punktem kanadyjskich domów szkieletowych jest to, że charakter ich konstrukcji wymaga najwyższej jakości materiałów. Na tym opiera się ich długowieczność. Tutaj niestety nie ma oszczędności — drewno musi być doskonałe. Dom drewniany oczywiście wymaga również innej pielęgnacji — drewno powinno być zabezpieczone i okresowo trzeba je konserwować.
Kolejną wadą domów szkieletowych kanadyjskich jest to, że ich jakość i trwałość bardzo zależy od doświadczenia i umiejętności ekipy budowlanej. To kwestia technologii. Dom nie jest stawiany z prefabrykowanych modułów, tylko powstaje na placu budowy. Zatem więcej zależy od ludzi. To jest oczywiście i zła i dobra wiadomość. Ze świetną ekipą, taką jak nasza — dom na pewno spełni Twoje oczekiwania
Projekty domów szkieletowych
W projektach domów szkieletowych architekci mogą wykorzystać swoją kreatywność. Tu łatwiej stworzyć funkcjonalne, estetyczne i dostosowane do potrzeb klienta konstrukcje. Domy szkieletowe umożliwiają łatwą adaptację projektu do Twoich indywidualnych preferencji oraz warunków terenowych. Wśród projektów znajdziesz zarówno tradycyjne, rustykalne domki wiejskie, jak i nowoczesne, minimalistyczne rezydencje. Czy modne domy typu „stodoła”.
Chcesz zobaczyć, jak wyglądają projekty domów szkieletowych? A może szukasz projektu bazowego dla siebie? Zapraszamy Cię do zakładki projekty.
Jak wygląda budowa domu szkieletowego?
Budowa domu szkieletowego trwa kilka miesięcy. Gotowy dom pod klucz możesz mieć już nawet po trzech miesiącach prac. Wszystko zależy od projektu i wielkości przedsięwzięcia. Budowę domu można rozpocząć w dowolnym momencie. Nie ogranicza nas sezon i warunki atmosferyczne. Nie wpływają one na jakość budowy i nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego domu. Bez obaw możemy działać zimą.
Etapy budowy domu szkieletowego:
- Przygotowanie terenu: wyznaczenie obszaru budowy i wykonanie fundamentów.
- Montaż szkieletu: belki drewniane łączone są w odpowiednią konstrukcję.
- Montaż ścian i dachu: po zmontowaniu szkieletu, na jego ramach umieszczane są ściany i dach.
- Montaż okien i drzwi
- Instalacje systemów elektrycznych, hydraulicznych, grzewczych i wentylacyjnych.
- Wykończenie wnętrz: malowanie ścian, montaż podłóg i oświetlenia.
- Ostateczne prace wykończeniowe.
- Odbiór i przekazanie domu pod klucz.
Nasza ekipa budowlana wykonuje wszystkie te etapy. Jesteśmy terminowi i dokładni. Mamy za sobą lata doświadczenia. Stawiamy nie tylko domy szkieletowe, ale również inne konstrukcje drewniane, tarasy i pergole. Potrzebujesz dobrej ekipy budowlanej? Jesteśmy do Twojej dyspozycji. Poznajmy się!
Domy szkieletowe cena
Koszty budowy domu szkieletowego zależą od wielu czynników. Oto najważniejsze z nich:
- Wielkość domu — metraż.
- Projekt i architektura: skomplikowana bryła domu może zwiększyć koszt budowy i przedłużyć czas jej realizacji.
- Rodzaje okien i drzwi
- Zakres prac: budowa i wykończenie.
- Wykończenie i materiały: duży zakres możliwości, bardzo zróżnicowane ceny.
- Dodatkowe elementy takie jak na przykład garaż, taras, czy budynki gospodarcze.
- Koszty robocizny.
Według naszych szacunków cena za metr kwadratowy domu szkieletowego waha się od 4 400 zł do ok. 5 500 zł netto (dane z Q2/2024). Górna granica tej kwoty zależy od wyżej wymienionych czynników. Czyli w dużej mierze od Twoich wyborów.
Dlaczego stawiamy drewniane domy szkieletowe?
Bo je uwielbiamy! O szkieletowych konstrukcjach wiemy wszystko. Nieustannie śledzimy nowe technologie związane z domami szkieletowymi.
Z każdą kolejną realizacją potrafimy coraz więcej. A postawiliśmy już wiele budynków. Nasi Klienci wiedzą, że kładziemy nacisk na funkcjonalność domu. Każdy projekt domu szkieletowego dostosowujemy do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców.
Domy szkieletowe: całoroczne i rekreacyjne
Myślisz, że w technologii szkieletowej mogą powstawać tylko małe, przytulne domki rekreacyjne? W technologii szkieletowej z powodzeniem buduje się również bardzo duże domy całoroczne. Dostosujemy się do Twoich potrzeb.
Z naszej strony zapewniamy, że:
- konstrukcję domu szkieletowego wykonujemy zawsze na najwyższym poziomie
- dbamy o szczegóły wykończenia budynku, bez względu na jego przeznaczenie
- pracujemy wyłącznie na dobrym materiale, zwykle własnym
- pilnujemy terminów – wiadomo, czas to pieniądz!
Podsumowując
- Oferujemy sprawdzony materiał w odpowiednim czasie. Dzięki własnej stolarni nie musimy czekać na drewno.
- Tworzymy sprawną i zgraną ekipę budowlaną. Przekłada się to na bezpieczną konstrukcję i jakość wykończenia domu szkieletowego.
- Domy szkieletowe budujemy ściśle według wcześniej ustalonych planów;
- Pomagamy naszym Klientom w relacjach z podwykonawcami.
- Zapewniamy czytelną umowę i jasne zasady rozliczania kosztów.
- Sięgamy po nowoczesne technologie.
Poznaj domy, z których jesteśmy dumni
Słowa to za mało. Zobacz na własne oczy nasze realizacje na stronie głównej.
Przekonaj się, dlaczego warto z nami budować dom szkieletowy.
Odwiedź nasze media społecznościowe i obserwuj, jak stawiamy kolejne konstrukcje szkieletowe. Pamiętaj – dzięki nam Twoje wymarzone miejsce na ziemi jest bliżej niż myślisz.