Jak zoptymalizować ogrzewanie domu pompą ciepła?
Budujesz dom?
Planujesz ogrzewać go pompą ciepła?
Podpowiadamy co i kiedy zrobić, by zoptymalizować działanie instalacji.
Dobierz odpowiednią moc grzewczą pompy ciepła.
By to zrobić, musisz określić straty ciepła budynku, czyli tzw. projektowe obciążenie cieplne. Dopasuj moc grzewczą pompy ciepła do strefy klimatycznej, w której stawiasz dom. Dla większości obszaru naszego kraju temperatury poniżej -10˚C występują zaledwie przez kilka dni w roku. Ale jeśli budujesz dom w Suwałkach, będziesz potrzebować wydajniejszej pompy ciepła niż choćby w Szczecinie:)
Postaw na odpowiedni typ instalacji grzewczej oraz ocieplenie budynku.
Najkorzystniejsze jest tu zastosowanie ogrzewania podłogowego w połączeniu z dobrze ocieplonymi ścianami zewnętrznymi i szczelnymi oknami. Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, powinieneś zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe, ponieważ zapewni ono zawsze najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Jeśli zdecydujesz się na grzejniki, pamiętaj: efektywna praca pompy ciepła w tym przypadku zależy od powierzchni i ilości grzejników w ogrzewanych pomieszczeniach.
Mądrze zaplanuj miejsce montażu pompy ciepła.
Najlepiej jak najbliżej domu i kotłowni, by zminimalizować straty ciepła na orurowaniu. Jeśli nie jest to możliwe, poprowadź rury pod ziemią. Nie oszczędzaj na izolacji – ten wydatek szybko Ci się zwróci.
Wybierz pompę ze sterowaniem pogodowym.
W tym systemie temperatura zasilania instalacji c.o. jest uzależniona od temperatury powietrza na zewnątrz, według tzw. krzywej grzewczej. Przy wyższych temperaturach powietrza na zewnątrz woda w instalacji jest odpowiednio mniej podgrzewana.
Zoptymalizuj parametry instalacji c.o.
Ustawienie optymalnych wartości temperatur zasilania instalacji c.o. lub bufora c.o. dla danych temperatur zewnętrznych jest możliwe dopiero po pewnym czasie obserwacji wydajności instalacji.
1. Pompa obiegowa instalacji bez zaworu mieszającego: częste włączanie się i wyłączanie oznacza za wysoką temperaturę wody grzewczej w instalacji.
2. Pompa obiegowa z zaworem mieszającym: częste domykanie się go będzie świadczyć o za wysokiej temperaturze zasilania instalacji c.o.
Po zaobserwowaniu powyższych sytuacji stopniowo obniżaj temperaturę zasilania w sterowniku pompy ciepła, zwracając uwagę czy temperatura w pomieszczeniach nie spada. Jeśli zacznie spadać – temperatura ustawiona jest za nisko.
Obniż temperaturę w pomieszczeniach.
Różnica zużycia energii między ogrzewaniem pomieszczeń do 23-24 stopni a 20-21 jest znaczna. Rozważ zakładanie ciepłego swetra zamiast chodzenia w podkoszulku. Jedynie w łazienkach warto utrzymywać temperaturę około 24 stopni.
Zainwestuj w fotowoltaikę i system inteligentnego zarządzania energią.
System inteligentnego zarządzania energią w budynku pozwoli Ci zmniejszyć do minimum pobór mocy z sieci i maksymalnie wykorzystać energię z instalacji fotowoltaicznej.